Beauty

Typy pleti a péče

Máme základní 4 druhy pleti. 

 

 

 • Normální pleť – vyvážená tvorba mazu a hydratace, není příliš mastná ani příliš suchá, hladká, čistá, elastická, jemná. Póry jsou malé a sotva viditelné.

 

 • Suchá pleť – produkuje méně kožního mazu, chybí jí lipidy (což způsobuje narušení ochranné kožní bariéry a neschopnost zadržovat vlhkost), ženy se suchou pletí mívají výraznější vrásky. Zřídka se objevují akné. Některá onemocnění jako například ekzém či lupénka souvisí se suchou pokožkou (mají genetický základ). Je důležité vyhnout se kosmetickým výrobkům s obsahem parfému, barviva a alkoholu, dodržovat pravidelnou péči a používat výrobky vhodné pro suchou pokožku. Suchá pokožka vzniká působením jak vnitřních (úbytek povrchových lipidů, dědičnost, věk, strava, hormonální vlivy, kouření, dehydratace), tak vnějších faktorů (UV záření, sezonní změny – zima – léto. )

Stupně suché pleti:

 1. suchá – nízká elasticita, působí hrubě, napjatě.
 2. velmi suchá – neošetřovaná suchá pokožka se stává velmi napjatou, šupinatou popraskanou a svědící.
 3. extrémě suchá –  souvisí s určitými částmi těla jako ruce, lokty, chodidla, kolena, jsou náchylné na mozoly, olupování, časté svědění, rozpraskávání atd. Extrémně suchá pokožka se nejčastěji nachází na rukou starších osob či silně dehydratovaných rukou.

 

 • Mastná pleť – má zvýšenou tvorbu kožního mazu, lesklý povrch, viditelné póry. Velmi náchylná k tvorbě komedomů a akné. Nadprodukci kožního mazu může způsobit řada faktorů jako dědičnost, stres, komedogenní kosmetika, hormonální změny.
  Při tvorbě akné a jeho zanedbáváním se stav zhoršuje a může přejít do seborei.

 

 • Smíšená pleť – mastná T-zóna (čelo, nos, brada) a sušší pleť na tvářích, rozšířené póry.

 

Kromě tohoto rozdělení rozpoznáváme ještě další typy podle určitých charakteristik jako je citlivá, aknózní a dehydrovaná.

 


 

Důležité je správné čištění, pravidelná hydratace a ochrana před slunečním zářením.

Odličování ráno i večer je základní pravidlo. Aby pleť dokázala přijmout potřebné látky, musí být dokonale vyčištěná. Používejte přípravky bez obsahu alkoholu, parfemace, minerálních olejů a nekomedogenní. Nanášejte spíš lehké krémy, hutné a mastné se hodí na zimu, jako ochrana před mrazem. Pleti přispívá, když ji dopřejete 1x týdně peeling a masku.Peeling odstraní odumřelé buňky, maska má uklidňující, regenerační a hydratační účinky. A jednou za měsíc je dobrý nápad si zajít ke kosmetičce na ošetření pleti.

Já mám smíšenou pleť a nejraději používám přírodní kosmetiku, která je, si myslím, nejvíc nejlepší  pro všechny typy pleti :).

 

 • Normální pleť – nepotřebuje velkou péči. Ráno pleť vyčistíte vhodnými přípravky na normální pleť a potom nanesete lehký hydratační krém s SPF. Nepoužívejte hutné a mastné krémy, Vaše pleť tento typ krémů nedokáže úplně vstřebat a potom leží na pleti a ucpává póry = pupínek je na světě. Nevhodnou péčí si klidně můžete vypěstovat mastnou pleť.

 

 • Suchá pleť –  potřebuje jemné a šetrné čištění pleti. Používejte spíš krémové přípravky než gely. Pod denní krém použijte sérum, super jsou také oleje arganový, jojobový, meruňkový atd. nebo přípravky s konopím. Používejte ENZYMATICKÝ peeling, je k pleti šetrnější a vhodnější i na citlivou pleť.

 

 • Mastná pleť – i tento typ pleti potřebuje hydrataci. Používejte matující krémy s nemastným složením (oil free). Na čistění pleti používejte hloubkově čistící pěny nebo gely. Do kabelky si vezměte matující ubrousky. Na mastnou pleť jsou vhodné masky na bázi jílu či bahna.

 

 • Smíšená pleť – péče o tento typ pleti je docela náročná. T-zóna je mastná, máte pupínky, ale na tvářích jste suchá. Na čistění jsou vhodné gely a pěny. Já mám smíšenou pleť a zatím jsem nenašla žádný krém, po kterém bych nebyla mastná kromě ochranného krému od Ryoru řady Aknestop, ale ten je vhodný na zimu… Jsem spokojená i s jejich sérem s kyselinou hyaluronovou, pleť mám po něm naprosto hydratovanou a jemnou a žádný pocit mastnoty.

 


 

Když kliknete na obrázky, zobrazí se Vám odkaz.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *